Ochotnica Górna - wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Ochotnica Dolna. Ochotnica położona jest w otulinie Gorczańskiego Parku Narodowego bogatego w unikalne okazy fauny i flory. Przez miejscowość przebiega Droga Knurowska od Ochotnicy Dolnej do Harklowej. Ochotnica Górna jest malowniczo położoną miejscowością u podnóży Gorców w wąskiej i długiej kotlinie rzeki Ochotnica oraz jej dopływów: Furcówka, Potok Forendówki, Jaszcze, Jamne, Jurkowski Potok. Od zachodniej i północnej strony tereny wsi podchodzą aż pod Przełęcz Knurowską (846 m n.p.m.) i wierzchołki głównego gorczańskiego grzbietu biegnącego od Gorca po Jaworzynę Kamienicką, od północy wciskają się w kotliny długiego Pasma Lubania. Nad osiedlem Jamne znajduje się schronisko Gorczańska Chata "GOCHA" (d. Hawiarska Koliba). Liczne pensjonaty i gospodarstwa agroturystyczne. Bezpośrednie połączenie autobusowe z Nowym Targiem, Szczawnicą, Nowym Sączem i Krakowem. Warto także przespacerować się ścieżką edukacyjną, która biegnie przez potok Jaszcze na Pańską Przechybkę, do miejsca katastrofy amerykańskiego bombowca B-24 "Liberator" w grudniu 1944 r. i zejść przez Holinę na Forendówki. Idąc od Kościoła w stronę Ustrzyka, skręcając w lewo można dojść do dwóch jezior: Iwankowskiego i Zawadowskiego. Na przysiółku Studzionki znajduje się prywatny skansen etnograficzny, w skład którego wchodzą dom-muzeum, drewniana góralska kaplica oraz kuźnia. Skansen można zwiedzać po uprzednim umówieniu się z właścicielem.
Z Ochotnicy wychodzą główne szlaki Gorc na Turbacz i Lubań.
Co roku orgrganizowane są Mistrzostwa Polski w moto trialu oraz rajdy rowerowe Turbacz- Lubań.

Najstarszym zabytkiem Ochotnicy Górnej
jest drewniana Kurnytowa Koliba z 1839 r. - duży szałas pasterski, który znajduje się na polanie powyżej przysiółka Forendówki. Stary drewniany jednonawowy kościół wybudowany w 1909 r. został rozebrany w 2003, a w jego sąsiedztwie powstał nowy według projektu Zenona Trzupka.
Warto odwiedzić także:
- Muzeum Liberatora,Muzeum Wnętrza Ochotnickiego,
- Miejsce pobytu Jana Pawła II z oazą na Skałce - "Szlak Papieski",
- Izb Pamięci Narodowej w Ochotnicy Dolnej (za walkę partyzancką z okupantem Ochotnica zostałą odznaczona krzyżem Grunwaldzkim III klasy),
- Pomnik ofiar "Krwawej Wigilii".
- najstarszy zabytkowy kościół w Ochotnicy Dolnej z XVI wieku z oryginalną polichromią.
Atrakcje regionu:
Zamek w Niedzicy - średniowieczna warownia wzniesiona na prawym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego we wsi Niedzica Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w. przez węgierskiego kolonizatora ziem granicznych Rykolfa Berzeviczego ze Strążek, prawdopodobnie na miejscu wcześniejszej budowli obronnej. W okresie średniowiecza i później na uposażenie właścicieli zamku składały się dobra wchodzące w skład Zamagurza. Dzisiaj zamek spełnia funkcje muzealno-hotelowo-gastronomiczne, będąc jedną z największych atrakcji historycznych południowej części województwa małopolskiego. Do zamku prowadzi "aleja". Za bramą wejściową i sienią znajduje się dziedziniec zamku dolnego. W obrębie tej części zamku mieszczą się pokoje gościnne, kawiarnia, a w dawnej sali balowej restauracja. W części muzealnej można zobaczyć tzw. komnaty Salamonów, wyposażone w przedmioty z XVI-XIX w. Drewniane schody prowadzą na taras widokowy. Przez koleją bramę wiedzie wejście do zamku górnego i do zamkowych lochów, które służyły jako piwnice, a także jako więzienie (obecnie urządzono tu tzw. izbę tortur). Na skraju dziedzińca zamku górnego znajduje się studnia wykuta w litej wapiennej skale na głębokość ponad 60 m. W tzw. Izbach Pańskich na zamku górnym zobaczyć można: salę myśliwską, izbę żupną i izbę straży. Po przeciwległej stronie Dunajca nad skarpą jeziora wznoszą się ruiny zamku w Czorsztynie.
Zamek w Czorsztynie - ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.Według tradycji przekazanej przez Długosza w roku 1246 właścicielem zamku w Czorsztynie był Piotr Wydżga herbu Janina, szlachcic ziemi krakowskiej, następnie krzyżowiec, był on również właścicielem zamku Rytra, Łącka oraz zamku Lemiasz, zmarł w Prusach.
Znaczna rozbudowa zamku nastąpiła za czasów Kazimierza Wielkiego. W 1434 roku oddział husytów grasujący w rejonie Czorsztyna został rozgromiony przez rycerzy wysłanych przez króla Władysława Jagiełłę. Na lata 70. XV wieku datowana jest kolejna rozbudowa zamku, prawdopodobnie związana z wojną z królem węgierskim Maciejem Korwinem. Najpóźniej w wieku XVI powstał zamek dolny zwany Przygródkiem. Zasadnicza przebudowa zamku miała miejsce w latach 1629-1643, gdy funkcję starosty czorsztyńskiego pełnił Jan Baranowski herbu Jastrzębiec. Powstała wówczas m.in. czterokondygnacyjna baszta zwana obecnie basztą Baranowskiego. W 1651 roku pod nieobecność starosty zamek opanował Aleksander Kostka-Napierski wraz z grupą buntowników, jednak dość szybko oddziały wysłane przez biskupa krakowskiego odbiły zamek. W 1655 roku zatrzymał się w nim król Jan Kazimierz w drodze na Śląsk. Upadek zamku rozpoczął się od dewastacji przez wojska kozackie w latach 1734-1735, w czasie walk o tron pomiędzy Augustem II Sasem i Stanisławem Leszczyńskim. W 1790 roku od uderzenia pioruna spaliły się dachy zamku, co gwałtownie przyspieszyło zniszczenie. W 1819 roku dobra czorsztyńskie wraz z ruinami zamku zakupiła rodzina Drohojowskich, władająca nimi do 1945 r.
Nie licząc niewielkich prac prowadzonych przez Drohojowskich, pierwsze prace zabezpieczające ruiny przeprowadziło w latach 1951-1957 Kierownictwo Odnowienia Zamku Królewskiego na Wawelu według projektu prof. Alfreda Majewskiego. Obecnie zamek jest pod opieką Pienińskiego Parku Narodowego. Na terenie zamku znajduje się stanowisko jednego z endemitów pienińskich - pszonaka pienińskiego.Po przeciwległej stronie Dunajca nad skarpą jeziora wznosi się średniowieczny zamek w Niedzicy.
Spływ Dunajcem - na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą - jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku. Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce - Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody - od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych (+dwóch flisaków). Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.

RAFTING na Dunajcu
- spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne - Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.

Spływ kajakiem na Dunajcu
- Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki. Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.
Trasy rowerowe (wypożyczalnie rowerów: Czorsztyn, Sromowce W., Niedzica, Krościenko, Szczawnica, trasy rowerowe: m. in. Czorsztyn - Szczawnica - Słowacja - Niedzica - Czorsztyn)

Rezerwaty Przyrody
- Kłodne nad Dunajcem
- Pusta Wielka
- Gorczański Park Narodowy

Szlaki turystyczne
- Krościenko - Marszałek - Lubań - Przełęcz Knurowska - Kiczora i dalej na Turbacz
- Kiczora - Gorc - Ochotnica Dolna - Lubań
- Lubań - Ochotnica Dolna - Młynne i dalej do Kamienicy
- Ochotnica Górna - Jamne - Przehyba - Przysłop
- Ochotnica Dolna - Rzeka - Makowica - Pasterski Wierch - Lubań
- Gorczański Szlak Papieski
Pozostałe wyciągi w okolicy: Krościenko, Szczawnica, Jaworniki, Białka Tatrzańska,
- trasy biegowe
- kuligi
- wędkarstwo przeręblowe

Wyciągi narciarskie
- Czorsztyn-Ski - Kluszkowce
Inne:
- kuchnia regionalna, imprezy sportowe i folklorystyczne,
- przejścia graniczne ze Słowacją: w Niedzicy - dla zmotoryzowanych w Szczawnicy - piesze i dla rowerów
- Korty tenisowe; Maniowy, Niedzica, Kluszkowce
- Zbieranie grzybów, jagód, ziół; rejon lasów Pienin, Gorców, Orawy
- Zwiedzanie Zabytków "Szlaku Gotyckiego"
- Łapsze Niżne - kościół
- Dębno - kościółek św. Michała Archanioła
- Łapsze Wyżne - kościół
- Frydman - kasztel, kościół, piwnice
- Łopuszna - kościół
- Harklowa - kościół
- Trybsz - drewniany kościółek
   
  HOME | OFERTA | ATRAKCJE REGIONU | KONTAKT i LOKALIZACJA
  © "TURBACZ" Pokoje gościnne - Ochotnica Górna. Realizacja: Verakom